banner01 banner02 banner03 banner04 banner05 banner06 banner07 banner08 banner09 banner10
banner01
banner02
banner03
banner04
banner05
banner06
banner07
banner08
banner09
banner10
Home > CCA

CCA

 

CCA and Teachers-in charge

Physical Sports

CCA TeachersVenue 
Badminton*

Mdm Chng Mui Noi Connie
Mdm Liu Hua
Mr Chau Chee Sing Kenny
Clementi Sports Complex 
Basketball
Mr Lai Huei Yuh 
Mr Alan Ang Gan Jie
Miss Neo Swee Hong 
Parade Square & ISH 
Floorball
Miss Kristale Kang
Mr Li Xu (UCT)
Mr Wu Xin
 School Hall
Football

Mr Shamsudin Bin Rahmat
Mr V Balamurugan
Ms Siti Nur Ruzanna 
 CTSS Field
Rope-Skipping
Mdm Nora Bte Ibrahim (ST/Math)
Miss Clara Yeo
Mdm Seah Hwee Peng
Clementi CC Hall 
Taekwondo
Mr Eric Huang 
Ms Ong Liting
Mr Tan Lin How
                  
 Clementi CC Hall

Clubs and Societies


CCA TeachersVenue 
Environment Club
Mrs Tan Chee Ping (ST/SC)
Mr Tan Keng Wai
Newton & Einstein Rooms 
Library
Ms Chan May Ling (ST/High Achievers)
Mr Anthony Chua 
 Library
Infocomm Club

Mr Qiu Zhaoxiang
Miss Suriyani
Com Lab 1 
Robotics Club  Mr Du Guang
Miss Zhong Linshan
Ms Lim Ying Ying
Level 4 Resource Room 
International Chess
Mr Ling Leck Poh Paul
Mr Mustaffa Bin Hassan (CAJT)
Mdm Tan Seok Hymn Mimy
A5-05 
Malay Cultural Club
Mdm Uni Murni Bte Ismail
Miss Zailena Bte Huyup
B5-07 

Visual and Performing Art

CCA TeachersVenue
Art
Miss Nurshahidah Bte Md. Shah
Miss Tan Wei Ling
Miss Hardyanti (SH/Aesthetics)

 Art Room
Brass Band
Mr Tan Kim Keat
Mdm Bi Yanmei
Miss Nasuha Bte Abdullah
Mr Tan Khuan Pheng
Music Rooms Level 3
Cheerleading
Mdm Ros Leila Bte Baharudin
Mdm Nadiah Bte Abdul Rahim
Mdm Asan Bive Bte Yusoff
ISH
Chinese Dance
Mdm Ng Yee Yun
Mdm Chong Wei Sea
Mdm Aletheia Ng 
Clementi CC Seminar Room
Choir
Miss Adeline Ang (ST/EL)
Mr Lawrence Teng
Miss Khoo Sze Ean Grace 
 Library Small Room
Indian Dance
Mrs J. Bala
Mdm Mary
Mdm Rathiya
 Clementi CC Dance Studio
Malay Dance
Miss Kasmini Bte Kasmohen
Miss Aparnaa Raman
Mdm Siti Nurzieyanis Bte Samat
Clementi CC Dance Studio

Uniform Groups

CCATeachers Venue
Brownies
Miss Nurul Huda Bte Yazid
Miss Kheong Zi Jing
Miss Siti Hajjar
Miss Nur Amanina
                  
 Teaching Lab

Programmes for Active Learning (PAL) - P1 and P2

ModuleTeachers

Drawing and Painting    (Visual Art)

Rhythm Percussion

Touch Typing

Rope-Skipping

Basic IT Skills

Drum Circle (Performing Art)               

Outdoor Education

Primary 1

1 Initiative - Miss Sim Pei Jin/Miss Huda
1 Responsibility - Mdm Tan Lay HWa/Mdm Corina Koh
1 Empathy - Mdm Farah/Miss Judith Sim
1 Sincerity - Mdm Haryati/Mdm Chong Wei Sea
1 Perseverance - Mdm Zailena/Mdm Andrea Cai
1 Enthusiasm - Miss Vanessa Tham/Miss Fiona Kwan
1 Confidence - Mdm Suhana/Miss Jessie Ong
1 Teamwork - Miss Shahidah/Mdm Bi Yan Mei

Primary 2

2 Initiative - Mrs Ann Ong/Mrs Sumathi
2 Responsibility - Mdm Kir Soo Kien/Mdm Adeline                                     Yeong
2 Empathy - Mdm Ros/Mdm Norashiqin
2 Sincerity - Mdm Hazlinda/Mrs Sedryln Si
2 Perseverance - Mrs Jennifer Lum/Mdm Zuraidah
2 Enthusiasm - Mdm Rathiya/Mrs Patricia Ng
2 Confidence - Miss Nicole Liang/Mdm Connie Chng
2 Teamwork - Miss Aparnaa/Miss Nasuha
                  

P3 Swimming 

Teachers
Mrs Tan Sau Hoi
Mrs Grace Koh
Miss Susie Chia
Mdm Chan May Ling
Mdm Afidah